Prostějov se pro nejbližší více než měsíc stal centrem reprezentačního výběru volejbalistek České republiky. Od úterý 6. dubna trénuje v krásné moderní hale Národního sportovního centra, chodí do špičkové posilovny nedaleké letní haly a pro ubytování, stravování i regeneraci využívá komfortu přilehlého Hotelu Tennis Club.

To vše kromě uplynulého týdne ještě po dobu dalšího jednoho měsíce v rámci ladění formy jak na květnovou kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2021, tak na příští následné mezinárodní akce.

Program ženského národního na Hané zatím je a v nejbližší době ještě bude neměnný. Dopoledne i odpoledne dva několikahodinové bloky přípravy v NSC Prostějov a případně v posilovně, mezitím oběd s následným odpočinkem na pokojích v jinak dosud uzavřeném hotelu, večer tamtéž regenerační procedury. To vše ve striktně dodržované koronavirové bublině, aby tahle nepříjemná nemoc pokud možno nijak nenarušila dlouhodobé soustředění na náročný zápasový program příštích měsíců.

„Proč jsme si vybrali zrovna Prostějov? Byli jsme tady už v minulém roce a moc se mi líbilo zdejší zázemí, špičkové po všech stránkách. Z perfektního hotelu, kde se o nás výborně starají a ve všem nám vycházejí maximálně vstříc, to máme jen pár kroků do nové vynikající haly s veškerým potřebným vybavením i do kvalitně zařízené posilovny, přímo v hotelových prostorách je k dispozici také rehabilitace na vysoké úrovni. K tomu připočítejme velmi příjemné i ochotné lidi z personálu plus fakt, že je nám umožněno se neustále pohybovat v nezbytné covidové bublině. A důvody dlouhodobého prostějovského pobytu jsou tím jasně dané,“ vysvětluje řecký kouč tuzemského nároďáku Giannis Athanasopoulos.

K místu v srdci Moravy navíc chová hezké osobní zážitky z minulosti. „Rád vzpomínám na roky, které jsme tu strávili s mou ženou Sonjou Borovinšek během jejího působení ve VK Prostějov. Cítil jsem se tady opravdu dobře, našel si známé i kamarády a rád se sem vracím. Vzhledem k dokonalým podmínkám pro přípravu včetně zmíněného super zázemí jde o pádné důvody, proč reprezentační soustředění směřovat právě sem. Jakmile je něco potřeba, mohu se kdykoliv s prosbou obrátit na přítele Mirka Čadu, který vždy ochotně pomůže. Celkově se zde cítíme skvěle,“ oceňuje Athanasopoulos při anglicky vedeném rozhovoru (byť za poslední léta už pochytil dost českých slovíček).

Vzápětí přiblížil tréninkovou náplň svého družstva. „Během úvodního týdne ještě nejsme v kompletním složení, chybí pětice děvčat dokončujících svou klubovou sezónu. Proto jsme pozvali některé mladé hráčky z výběru ČR U23, aby dostaly příležitost ukázat své schopnosti i směrem do budoucna. Zatím se věnujeme hlavně individuálním herním činnostem bez skákání na síti v kombinaci s kondičními a silovými cvičeními. Od druhého týdne po příjezdu pěti zbývajících děvčat bychom měli být komplet a začneme postupně pracovat na týmových volejbalových věcech, systému hry i budování soudržného kolektivu. Je potřeba maximálně využít veškerého času, který máme.“

Tréninkové kempy v hanáckém azylu vyvrcholí koncem dubna třemi přátelskými duely proti Polsku. Načež přijdou na řadu dva turnaje kvalifikace o letošní evropský šampionát konané v Daugavpilsu a Zenici, jež proloží ještě jeden prostějovský týden. „V kvalifikační skupině máme za soupeře Slovinsko, Lotyšsko a Bosnu a Hercegovinu. Netroufám si říct, že jsme v téhle konkurenci právě my největším favoritem, zvlášť za momentální složité situace s pandemií covid-19. Stačí trocha smůly, ze zdravotních důvodů třeba vypadne víc důležitých hráček a jejich náhlá absence může ovlivnit sílu celého týmu. Proto budeme držet širší kádr než obvykle a dělat v rámci možností maximum, abychom zůstali kompletní. Na hřišti v zápasech pak bojovat ze všech sil pro splnění našeho dlouhodobého cíle, kterým je postup na zářijové EURO. Po účasti na mistrovství pochopitelně moc toužíme,“ ujistil Giannis Athanasopoulos.

Po kvalifikaci budou následovat ještě bitvy v Golden European League (základní grupa s Chorvatskem, Běloruskem a Maďarskem), případně ve světovém Challenger Cupu. „Tyhle akce jsou však zatím daleko, teď se soustředíme na kvalitní přípravu směrem k nejbližší metě. Až potom budeme řešit další cíle,“ doplnil sympatický Řek.

klubové zastoupení hráček ve volejbalové reprezentaci žen čr během úvodního týdne přípravy v prostějově

 oddíl                           Počet hráček

Dukla Liberec             4

Olymp Praha              3

UP Olomouc               3

KP Brno                     3

TJ Ostrava                  3

 

AKTUÁLNÍ PROGRAM VOLEJBALISTEK ČR

6. až 10. dubna:                    příprava v Prostějově

12. až 16. dubna:                  příprava v Prostějově

19. až 23. dubna:                  příprava v Prostějově

25. dubna až 5. května:        příprava v Prostějově včetně tří přátelských utkání Česko – Polsko (28., 29. a 30. dubna)

6. až 8. května:                       1. kvalifikační turnaj o mistrovství Evropy 2021 v Daugavpilsu (6. 5. Lotyšsko – Česko, 7. 5. Bosna a Hercegovina – Česko, 8. 5. Slovinsko – Česko).

9. až 13. května:                   příprava v Prostějově

14. až 16. května:                   2. kvalifikační turnaj o mistrovství Evropy 2021 v Zenici (14. května Bosna a Hercegovina – Česko, 15. května Slovinsko – Česko, 16. května Lotyšsko – Česko)

18. až 22. května:                   příprava v Pelhřimově

23. až 27. května:                   příprava v Praze

28. až 30. května:                   1. turnaj základní části Golden European League 2021 v Praze (28. května Česko – Maďarsko, 29. května Česko – Chorvatsko, 30. května Česko – Bělorusko)

VOLEJBALOVÁ REPREZENTACE ŽEN ČR 2021

Hráčské složení týmu během prvního týdne přípravy

Nahrávačky: Kateřina Valková (UP Olomouc), Simona Bajusz (Dukla Liberec), Květa Grabovská (KP Brno).

Blokařky: Veronika Trnková (Dukla Liberec), Barbora Purchartová, Pavlína Šimáňová (obě Olymp Praha), Ema Kneiflová (UP Olomouc).

Smečařky: Eva Hodanová (Olymp Praha), Lucie Nová (UP Olomouc), Eva Svobodová (Dukla Liberec), Magdalena Bukovská (TJ Ostrava), Denisa Pavlíková (KP Brno).

Univerzálka: Klára Žarnovická (TJ Ostrava).

Libera: Veronika Dostálová (Dukla Liberec), Adéla Chevalierová (TJ Ostrava), Daniela Digrinová (KP Brno)

Hráčky, které se připojí od druhého týdne přípravy

Blokařka: Magdaléna Jehlářová (Washington University, USA)

Smečařky: Michaela Mlejnková (Allianz Stuttgart, Německo), Andrea Kossányiová (BKS Bielsko-Biala, Polsko), Petra Kojdová (UTE Budapešť, Maďarsko)

Univerzálka: Gabriela Orvošová (BKS Bielsko-Biala, Polsko)

Složení realizačního týmu

Hlavní trenér:           Giannis Athanasopoulos

Asistent trenéra:       Jakub Brečka

Kondiční trenér:       Lukasz Filipecki

Fyzioterapeutka:      Michaela Pachmanová

Lékařka:                   Radka Bartovičová

Týmový manažer:    Miloslav Javůrek